Og de nominerte er…

Da er Oscar nominasjonen klar. Det har vært mye snakk om “The Dark Knight” og Heath Ledger som er nominert som beste birolle. Grunnen til dette er at han døde for nøyaktig et år siden. Og tar du en titt på Dagbladet.no, er det mange kommentarer knyttet til akkurat dette.

For enkelhetsskyld kopiere jeg bare de nominerte i de ulike kategoriene fra VG, men jeg slenger også med linken til de offisielle sidene, Oscars.com:

Beste film
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«Frost/Nixon»
«Milk»
«Slumdog Millionaire»
«The Reader»

Beste mannlige hovedrolle
Brad Pitt i «Den fantastiske historien om Benjamin Button»
Frank Langella i «Frost/Nixon»
Mickey Rourke i «The Wrestler»
Sean Penn i «Milk»
Richard Jenkins i «The Visitor»

Beste kvinnelige hovedrolle
Angelina Jolie i «Changeling»
Anne Hathaway i «Rachel Getting Married»
Kate Winslet i «The Reader»
Meryl Streep i «Doubt»
Melissa Leo i «Frozen River»

Beste mannlige birolle:
Josh Brolin, «Milk»
Robert Downey Jr, «Tropic Thunder»
Philip Seymour Hoffman, «Doubt»
Michael Shannon, «Revolutionary Road»
Heath Ledger, «The Dark Knight»

Beste kvinnelige birolle:
Amy Adams i «Doubt»
Marisa Tomei i «The Wrestler»
Penélope Cruz i «Vicky Cristina Barcelona»
Viola Davis i «Doubt»
Taraji P. Henson i «Den fantastiske historien om Benjamin Button»

Beste regissør
Danny Boyle for «Slumdog Millionaire»
David Fincher for «Den fantastiske historien om Benjamin Button»
Gus Van Sant for «Milk»
Ron Howard for «Frost/Nixon»
Stephen Daldry for «The Reader»

Beste tilrettelagte manus:
Eric Roth, «Den fantastiske historien om Benjamin Button»
John Patrick Shanley, «Doubt»
Peter Morgan, «Frost/Nixon»
David Hare, «The Reader»
Simon Beaufoy, «Slumdog Millionaire»

Originalmanus:
Mike Leigh for «Happy-Go-Lucky»
Courtney Hunt for «Frozen River»
Martin McDonagh for «In Bruges»
Dustin Lance Black for «Milk»
Andrew Stanton for «Wall-E»

Beste fremmedspråklige film
«Baader Meinhof Complex (Tyskland)
«Klassen»(Frankrike)
«Departures» (Japan)
«Revanche» (Østerrike)
«Waltz med Bashir» (Israel

Beste animajonsfilm
«Wall-E»
«Kung Fu Panda»
«Bolt»

Beste scenografi
«Changeling»
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«The Duchess»
«Revolutionary Road»

Beste kostyme
«Australia»
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«The Duchess»
«Milk»
«Revolutionary Road»

Beste filmklipp
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«Frost/Nixon»
«Milk»
«Slumdog Millionaire»

Beste foto
«Changeling»
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«The Reader»
«Slumdog Millionaire»

Beste dokumentarfilm
«The Betrayal» («Nerakhoon»)
«Encounters at the End of the World»
«The Garden»
«Man on Wire»
«Trouble the Water»

Beste kortdokumentar
«The Conscience of Nhem En»
«The Final Inch»
«Smile Pinki»
«The Witness – From the Balcony of Room 306»

Beste sminke
«Den fantastiske historien Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«Hellboy II: The Golden Army»

Beste kortfilm
«Auf der Strecke»
«Manon on the Asphalt»
«New Boy»
«Grisen» (Dansk)
«Spielzeugland»

Beste lydklipp
«The Dark Knight»
«Iron Man»
«Slumdog Millionaire»
«WALL-E»
«Wanted»

Beste animerte kortfilm
«La Maison de Petits Cubes»
«Lavatory – Lovestory»
«Oktapodi»
«Presto»
«This Way Up»

Beste filmsang
«Down to Earth» i «WALL-E»
«Jai Ho» i «Slumdog Millionaire»
«O Saya» i «Slumdog Millionaire»

Beste filmmusikk
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«Defiance»
«Milk»
«Slumdog Millionaire»
«WALL-E»

Beste lyd
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«Slumdog Millionaire»
«WALL-E»
«Wanted»

Beste spesialeffekter
«Den fantastiske historien om Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«Iron Man»

This entry was posted in film and tagged , . Bookmark the permalink.


Legg igjen kommentar